آموزش کاربردی جاوا اسکریپت

آموزش کامل و کاربردی جاوا اسکریپت

این کتاب آموزش کاربردی جاوا اسکریپت در ۱۰۰ صفحه شامل یازده فصل به صورت زیر می باشد ک در انتها می توانید این کتاب را دانلود کنید

فصل اول : آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات

ابتدا به این فصل  اختصاص به بررسی مفاهیم و اصطلاحات رایج موجود در جاوااسکریپت دارد. دربرنامه نویسی تحت وب خواهیم پرداخت و سپس تفاوت های اصلی زبان های جاوااسکریپت و جاوا را شرح خواهیم داد. درادامه نیز به هسته های تشکیل دهنده جاوااسکریپت پرداخته و با کاربردهای هر یک از آن ها آشنا خواهیم شد.

فصل دوم: متغییر ها و انواع داده ها

  در این فصل ابتدا با روش تعریف متغیرها و قوانین نامگذاری آن ها در جاوااسکریپت آشنا خواهیم شد و سپس انواع داده های موجود را بررسی خواهیم کرد. همچنین لیستی از کلمات کلیدی و رزرو شده که امکان استفاده از آن ها به عنوان نام متغیرها وتوابع وجود ندارد  را ارائه خواهیم کرد.همچنین در این فصل به مبحث بسیار مهم تبدیل انواع پرداخته و روش های تبدیل انواع گوناگون به یکدیگر را بررسی خواهیم کرد .

فصل سوم: جاوااسکریپت در مرورگرها

 تا حدودی با بسیاری از مفاهیم پایه جاوا اسکریپت در فصل‌های گذشتهآشنا شدید،  در این فصل، می خواهیم طریقه استفاده و قرار دادن آنها در صفحات را بررسی کنیم. html برای استفاده از جاوا اسکریپت در صفحات تکی به نام <script> را فراهم کرده که در این فصل با آنها آشنا خواهید شد.

فصل چهارم: کار با آرایه ها درجاوااسکریپت
آرایه ها  در جاوااسکریپت نیز جز آرایه ها در همه زبان های برنامه نویسی است. در این فصل ابتدا به بررسی روش های ساخت آرایه ها و ویژگی های برای ایجاد برنامه های انعطاف پذیر نیز انکارناپذیر اصلی آن پرداخته و در ادامه در مورد نحوه دستکاری آن ها همچون اضافه، حذف، انتخاب و مترب سازی عناصر آرایه پرداخته و به روش های تبدیل آرایه به رشته و بالعکس خواهیم پرداخت.

فصل پنجم: کاربرد رشته ها در جاوااسکریپت
این فصل به بررسی رشته ها در جاوااسکریپت می پردازد. در این فصل ابتدا به روش های ایجاد رشته ها در جاوااسکریپت خواهیم پرداخت و سپس به توضیح روش های دستکاری آن ها همچون جداکردن زیر رشته ها، الحاق و مقایسه رشته ها و… خواهیم پرداخت.

فصل ششم: اشیا درونی ( پیش ساخته)
جاوا اسکریپت شامل تعدادی از پیش ساخته است که توسعه دهندگان می توانند از آنها در برنامه‌های خود استفاده کنند در واقع کلاس هایی برای این اشیا نداریم و لازم نیست شیعی از روی آنها ساخته شود

فصل هفتم: BOM   مدل شی گرایی مرورگر

BOM به عنوان یکی از اجزای اصلی و ابتدایی تشکیل دهنده جاوا اسکریپت نقش مهمی در تعامل کاربران با بخش های گوناگون مرورگرها همچون بخش نمایش ،سند ،پنجره ها ،مشخصات سیستم عامل و مرورگرو…. ایفا می کند

فصل هشتم: DOM مدل شی گرایی سند

در این فصل به بررسی DOM یکی دیگر از اجزای مهم تشکیل دهنده جاوا اسکریپ می پردازیم این DOM است که امکان دسترسی و دستکاری عناصر موجود در صفحه و قابلیت اضافه حذف و جابجایی آنها در جای‌جای صفحه را فراهم می آورد.

فصل نهم: کار با فرم ها و عناصر فرم

در صفحات وب فریم ها تنها عنصری هستند که کاربران می‌توانند به صورت مستقیم یکسری اطلاعات را در آنها وارد نمایند.

فصل دهم: رویدادها در جاوا اسکریپت

تعاملات جاوا اسکریپت با html از طریق رویدادها که به واسطه دستکاری‌های که کاربر یا مرورگر بر روی صفحه انجام میدهند امکان‌پذیر می‌شود و چگونگی تشخیص و کنترل آنها یکی از مباحث مهم به شمار می رود که در این فصل ابتدا مفهوم  event آشنا شده و سپس به آنها پرداخته می‌شود آشنا شده و در انتها برای تشخیص خصوصیات رویدادهای رخ داده استفاده خواهیم کرد.

فصل یازدهم: کار با کوکی ها

کوکی ها در واقع متغیرهایی هستند که در قالب یک فایل متنی ساده بر روی کامپیوتر کاربر ذخیره می شود و در هر بار درخواست صفحه جدید از سرور با همان کامپیوتر، این فایل ها هم برای سرور فرستاده می شود می توانیم از کوکی ها برای ذخیره یک سری اطلاعات خواست کاربران صفحات استفاده کنیم و در صورت نیاز آنها را در صفحات دیگر مورد استفاده قرار می دهیم. در این فصل ابتدا پس از بررسی روش ایجاد کوکی ها و روش های دسترسی و بازیابی مقادیر ذخیره شده در آنها آشنا خواهیم شد.